By cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, należy dbać nie tylko o higienę zębów, ale także całej jamy ustnej. W naszych gabinetach stomatologicznych plan profilaktyczno-leczniczy ustanawiany jest indywidualnie dla każdego z pacjentów. Nasi lekarze oraz higienistki stomatologiczne poinformują Państwa o sposobach właściwej higieny jamy ustnej i metodach zapobiegania próchnicy.
Należy pamiętać o regularnych wizytach, na których wykonywane są profesjonalne zabiegi higieniczne mające wpływ na zachowanie zdrowych zębów, dziąseł oraz ogólny stan zdrowia.
Zabiegi takie w naszej przychodni wykonują lekarze oraz higienistki. Gabinety stomatologiczne wyposażone są w najnowsze urządzenia ultradźwiękowe oraz piaskarki do zdejmowania kamienia i osadu nazębnego. Wizyta taka powinna skończyć się zabezpieczeniem zębów lakierem fluorkowym. Konsekwencją zaniedbania higieny jamy ustnej mogą być stany zapalne dziąseł, paradontoza czy nadwrażliwość szyjek.
-
Sprawdź czy znasz sposoby zapobiegania próchnicy
-
- Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej
Zęby należy myć po każdym posiłku odpowiednią dla każdego pacjenta metodą stosując pastę zawierającą fluor i własną szczoteczkę. Wymiana szczoteczki powinna odbywać minimum co 3 miesiące. Oczyszczanie powierzchni trudno dostępnych, międzyzębowych odbywa się za pomocą nici dentystycznych i wykałaczek. Można stosować także szczoteczki elektryczne, które dzięki zastosowaniu wibracji łatwiej docierają do przestrzeni międzyzębowych. Polecane są one szczególnie dzieciom, które myją zęby za krótko i niedokładnie. Na rynku dostępne są także wodne irygatory, które stanowią uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Polecane są one szczególnie osobom z chorobami przyzębia, pracami protetycznymi, czy w trakcie leczenia ortodontycznego. Delikatny wodny masaż dziąseł z zastosowaniem odpowiedniego płynu wpływa na szybszy okres gojenia oraz lepszą „kondycję” dziąseł.
- Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej
-
- Przestrzeganie odpowiedniej diety
Prawidłowa różnorodna dieta bogata w pełnowartościowe białka, w składniki mineralne takie fluor i wapń oraz witaminy A, E i D wpływa na prawidłowe kształtowanie się zawiązków zębów i ich rozwój.
Do produktów najbardziej próchnicotwórczych należą te, które zawierają cukry proste, glukozę i fruktozę. Negatywne działanie produktów spożywczych na zęby wynika także z ich konsystencji oraz częstości i pory spożywania. Należy zwrócić uwagę na „cukry ukryte” zawarte w takich produktach jak płatki śniadaniowe, chrupki, suchary, chipsy, jogurty owocowe, soki i napoje kolorowe. Produkty te długo zalegają w jamie ustnej i zostają rozłożone do próchnicotwórczych cukrów prostych.
- Przestrzeganie odpowiedniej diety
-
- Wykorzystanie kariostatycznego działania fluoru
Fluor jest pierwiastkiem chemicznym wykorzystywanym w zapobieganiu i leczeniu próchnicy. Powoduje on wzmocnienie szkliwa oraz wykazuje własności bakteriostatyczne. Źródłem fluoru może być woda pitna, sól spożywcza, specjalne tabletki. Najbardziej popularną metodą dostarczania fluoru są pasty do zębów, które mogą być stosowane już mniej więcej od 8 roku życia. W gabinecie stomatologicznym stosuje się profesjonalne preparaty zawierające duże stężenia fluoru takie jak lakiery i żele fluorkowe. Wskazaniem do ich stosowania jest ryzyko próchnicy, złe nawyki dietetyczne, noszenie aparatów ortodontycznych, obecność próchnicy początkowej oraz nadwrażliwość zębów.
- Wykorzystanie kariostatycznego działania fluoru
-
- Zabezpieczenie zębów warstwami izolacyjnymi (lakowanie, poszerzone lakowanie)
Próchnica powierzchni zgryzowych zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowi poważny problem ze względu na obecność wąskich szczelin i bruzd. Zalegają w nich bakterie, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Odpowiednie poszerzenie bruzd oraz zalanie ich lakiem zabezpiecza zęby przed próchnicą. Metody te stosuje się u dzieci po wyrżnięciu się pierwszych zębów trzonowych stałych.
- Zabezpieczenie zębów warstwami izolacyjnymi (lakowanie, poszerzone lakowanie)
-
-
Domowa higiena jamy ustnej
-
- Co to jest?
Domowa higiena jamy ustnej polega na regularnym usuwaniu płytki nazębnej przez szczotkowanie i nitkowanie zębów. Jej uzupełnieniem jest stosowanie płukanek zwierających fluor. Należy także pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.
- Co to jest?
-
- Kiedy z tego skorzystać?
Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej to jedna z najważniejszych rzeczy, którą możesz zrobić, aby chronić zęby i dziąsła oraz zadbać o zdrowie jamy ustnej.
- Kiedy z tego skorzystać?
-
- Ważne fakty:
Zaleca się szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz oczyszczanie przestrzeni między zębowych za pomocą nitki dentystycznej lub używanie irygatora. W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej pomagają także płukanki zawierające fluor. Podczas wizyty kontrolnej u stomatologa lub wizyty higienizacyjnej możesz poprosić o dobranie szczoteczki, pasty i innych akcesoriów odpowiednich do Twoich potrzeb.
- Ważne fakty:
-
-
Profesjonalna higienizacja
-
- Co to jest?
Profesjonalne zabiegi higienizacyjne obejmują: usunięcie złogów nazębnych (kamienia nazębnego), wypolerowanie osadów lub usunięcie ich za pomocą zabiegu piaskowania oraz aplikację preparatów fluorowych. To doskonała metoda zapobiegania takim problemom jak próchnica zębów oraz zapalenie dziąseł.
- Co to jest?
-
- Kiedy z tego skorzystać?
Zaleca się, aby kontrolować i oczyszczać zęby w gabinecie najlepiej raz na 6 miesięcy.
- Kiedy z tego skorzystać?
-
- Ważne fakty:
Zdrowie jamy ustnej pozostaje w bezpośrednim związku ze zdrowiem ogólnym. Zapalenia dziąseł i przyzębia (tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w kości), zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, udaru mózgu, chorób sercowo-naczyniowych, przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej, raka trzustki, choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera.
- Ważne fakty:
-
-
Wybielanie zębów
-
- Co to jest?
Wybielanie zębów to metoda całkowicie bezpieczna dla szkliwa i skuteczna, która pozwala na rozjaśnienie zębów oraz usunięcie nieestetycznych przebarwień poprzez utlenienie barwników występujących w zębinie (zębina to główny budulec zęba – twarda tkanka znajdująca się bezpośrednio pod warstwą szkliwa). Dzięki temu zabiegowi zęby zyskują jaśniejszy kolor. Istnieją dwie metody wybielania: (1) wybielanie gabinetowe – często jedno seansowe – z wykorzystaniem żelu wybielającego aktywowanego specjalną lampą oraz (2) wybielanie domowe z użyciem żelu aplikowanego do specjalnych nakładek na zęby (o niższym stężeniu niż stosowany w gabinecie przez lekarza), które pacjent samodzielnie stosuje przez kilkanaście dni w domu.
- Co to jest?
-
- Kiedy z tego skorzystać?
Wybielanie zębów może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, jeśli Twoje zęby są przebarwione lub nie jesteś zadowolony z ich koloru i chcesz rozjaśnić lub poprawić estetykę uśmiechu.
- Kiedy z tego skorzystać?
-
- Ważne fakty:
Procedura wybielania zębów to skuteczna i bezpieczna metoda rozjaśnienia Twoich zębów. Podczas wybielania zębów może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębiny, która ustępuje po zakończeniu procesu wybielania. Twój lekarz poleci Ci dodatkowo preparaty zmniejszające nadwrażliwość w tym okresie.
Efekt wybielania oraz czas potrzebny do osiągnięcia rozjaśnienia zębów może zależeć od rodzaju i nasilenia przebarwień.
Należy pamiętać, że wypełnienia oraz odbudowy protetyczne (np. licówki, korony) nie ulegają wybieleniu. Dlatego też po zabiegu wybielania może być konieczna wymiana wypełnienia na jaśniejsze. Efekt wybielania utrzymuje się nawet do ok. 24 miesięcy i aby podtrzymać jego efekty wskazane jest powtórzenie zabiegu po upływie tego czasu.
- Ważne fakty:
-
- Sylc to w 100% sproszkowane szkło bioaktywne.
Proces piaskowania powierzchni zęba przy pomocy Sylc pozwala na zamknięcie kanalików zębinowych i przynosi natychmiastową ulgę pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość. Zapewnia mineralizację i odbudowę szkliwa.
Zmniejszenie nadwrażliwości zębów podczas:
– spożywania gorących / zimnych napoi i posiłków,
– wybielania,
– profilaktycznego czyszczenia.
Odbudowa zębiny i szkliwa:
– zapewnia mineralizację,
– brak reakcji uczuleniowej na dwuwęglan sodu.
Usuwa przebarwieni:
– podczas czyszczenia i usuwania przebarwień zewnętrznych i osadów,
– podczas czyszczenia wokół aparatów ortodontycznych,
– naturalnie rozjaśnia zęby.
- Sylc to w 100% sproszkowane szkło bioaktywne.
-
NASZE HIGIENISTKI
Anna Haj
Jestem dyplomowana Higienistką stomatologiczną z ponad 3 letnim doświadczeniem. Jestem osobą empatyczną, dlatego jestem w stanie zrozumieć obawy przed wizytą w gabinecie.
W swojej pracy kieruje się indywidualnym podejściem oraz dobrem pacjenta. Dbam o to aby każda wizyta higienizacyjna była komfortowa i bezpieczna a pacjent wychodził z pięknym uśmiechem. Chętnie pomogę również tobie zadbać o piękny i zdrowy uśmiech.
Małgorzata Chmielewska
Zajmuję się profesjonalną profilaktyką próchnicy i chorób przyzębia wykonując zabiegi skalingu, piaskowania, polerowania i fluoryzacji zębów. Przeprowadzam zabiegi wybielania zębów. Dokładność i staranność to moje nadrzędne cele w czasie pracy.
Stale podnoszę swoje kwalifikacje, aktywnie uczestniczę w szkoleniach. Chętnie dzielę się z pacjentami swoją wiedzą o profilaktyce jamy ustnej. W pracy wyróżniam się perfekcją i zaangażowaniem. Optymizm i pozytywna energia, to moje cechy szczególne.
Prywatnie uwielbiam zwierzęta, przyrodę, kwiaty oraz czytanie książek. Interesuje mnie zielarstwo, astrologia i psychologia. Uwielbiam filmy, jazdę na rowerze oraz podróże.
Umów się na wizytę →
Agnieszka Dziankowska
Jestem asystentką i higienistką stomatologiczną z ponad 20 letnim doświadczeniem w stomatologii i higienie jamy ustnej.
Praca z pacjentem to dla mnie sztuka i pasja a uśmiech i zadowolenie pacjenta to sukces, który daje mi jeszcze więcej energii w dalszych moich osiągnięciach.
W swoich poczynaniach zawsze jestem profesjonalna, sumienna i wrażliwa a pacjent może mi w zupełności zaufać.
Umów się na wizytę → Cennik
-
Higiena i profilaktyka
Profilaktyka i higiena
Lakierowanie – fluor protector/ pianka/ Duraphat
100 złLakowanie bruzd – jeden ząb
80 złLapisowanie zębów – jedna wizyta
80 złLeczenie nadwrażliwości, odbudowa szkliwa i zębiny, usuwanie przebarwień preparatem SYLC
160 złPiaskowanie – usunięcie osadu
120 złPiaskowanie premium SYLC – usunięcie osadu
160 złRemineralizacja preparat ICOM – jeden ząb
120 złScaling – usunięcie kamienia
140 złScaling + piaskowanie + płukanie kieszonek+ fluoryzacja
260 złScaling + piaskowanie premium SYLC + płukanie kieszonek+ fluoryzacja
340 złScaling lub piaskowanie + płukanie kieszonek + fluoryzacja
220 zł
-
Higiena i profilaktyka
Profilaktyka i higiena
Lakierowanie – fluor protector/ pianka/ Duraphat
100 złLakowanie bruzd – jeden ząb
80 złLapisowanie zębów – jedna wizyta
80 złPiaskowanie – usunięcie osadu
140 złPiaskowanie premium SYLC – usunięcie osadu
200 złRemineralizacja preparat ICOM – jeden ząb
120 złScaling – usunięcie kamienia
160 złScaling + piaskowanie + płukanie kieszonek + fluoryzacja
300 złScaling + piaskowanie premium SYLC + płukanie kieszonek+ fluoryzacja
370 złScaling lub piaskowanie + płukanie kieszonek + fluoryzacja
240 zł
-
Higiena i profilaktyka
Profilaktyka i higiena
Lakierowanie – fluor protector/ pianka/ Duraphat
100 złLakowanie bruzd – jeden ząb
80 złLapisowanie zębów – jedna wizyta
80 złLeczenie nadwrażliwości, odbudowa szkliwa i zębiny, usuwanie przebarwień preparatem SYLC
160 złPiaskowanie – usunięcie osadu
120 złPiaskowanie premium SYLC – usunięcie osadu
160 złRemineralizacja preparat ICOM – jeden ząb
120 złScaling – usunięcie kamienia
140 złScaling + piaskowanie + płukanie kieszonek+ fluoryzacja
260 złScaling + piaskowanie premium SYLC + płukanie kieszonek+ fluoryzacja
340 złScaling lub piaskowanie + płukanie kieszonek + fluoryzacja
220 zł
Wybrane pozycje z cennika stomatologicznego
Cennik zatwierdzony przez Dyrekcję AMODENT
Obowiązuje od 2022.02.01