Informacje dla pacjentów
-
Czy jeśli mam silny ból zęba, to czy mam pewność, że zawsze odbędzie się wizyta u lekarza stomatologa?
Przychodnia Amodent nie pełni funkcji podmiotu leczniczego działającego w trybie ostrego dyżuru stomatologicznego. Jeśli sytuacja nie zagraża życiu Pacjenta, lekarz ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta i skierować go do jednej z jednostek pełniących ostry dyżur.
-
Sprawdź czy znasz sposoby zapobiegania próchnicy
-
- Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej
Zęby należy myć po każdym posiłku odpowiednią dla każdego pacjenta metodą stosując pastę zawierającą fluor i własną szczoteczkę. Wymiana szczoteczki powinna odbywać minimum co 3 miesiące. Oczyszczanie powierzchni trudno dostępnych, międzyzębowych odbywa się za pomocą nici dentystycznych i wykałaczek. Można stosować także szczoteczki elektryczne, które dzięki zastosowaniu wibracji łatwiej docierają do przestrzeni międzyzębowych. Polecane są one szczególnie dzieciom, które myją zęby za krótko i niedokładnie. Na rynku dostępne są także wodne irygatory, które stanowią uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Polecane są one szczególnie osobom z chorobami przyzębia, pracami protetycznymi, czy w trakcie leczenia ortodontycznego. Delikatny wodny masaż dziąseł z zastosowaniem odpowiedniego płynu wpływa na szybszy okres gojenia oraz lepszą „kondycję” dziąseł.
- Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej
-
- Przestrzeganie odpowiedniej diety
Prawidłowa różnorodna dieta bogata w pełnowartościowe białka, w składniki mineralne takie fluor i wapń oraz witaminy A, E i D wpływa na prawidłowe kształtowanie się zawiązków zębów i ich rozwój.
Do produktów najbardziej próchnicotwórczych należą te, które zawierają cukry proste, glukozę i fruktozę. Negatywne działanie produktów spożywczych na zęby wynika także z ich konsystencji oraz częstości i pory spożywania. Należy zwrócić uwagę na „cukry ukryte” zawarte w takich produktach jak płatki śniadaniowe, chrupki, suchary, chipsy, jogurty owocowe, soki i napoje kolorowe. Produkty te długo zalegają w jamie ustnej i zostają rozłożone do próchnicotwórczych cukrów prostych.
- Przestrzeganie odpowiedniej diety
-
- Wykorzystanie kariostatycznego działania fluoru
Fluor jest pierwiastkiem chemicznym wykorzystywanym w zapobieganiu i leczeniu próchnicy. Powoduje on wzmocnienie szkliwa oraz wykazuje własności bakteriostatyczne. Źródłem fluoru może być woda pitna, sól spożywcza, specjalne tabletki. Najbardziej popularną metodą dostarczania fluoru są pasty do zębów, które mogą być stosowane już mniej więcej od 8 roku życia. W gabinecie stomatologicznym stosuje się profesjonalne preparaty zawierające duże stężenia fluoru takie jak lakiery i żele fluorkowe. Wskazaniem do ich stosowania jest ryzyko próchnicy, złe nawyki dietetyczne, noszenie aparatów ortodontycznych, obecność próchnicy początkowej oraz nadwrażliwość zębów.
- Wykorzystanie kariostatycznego działania fluoru
-
- Zabezpieczenie zębów warstwami izolacyjnymi (lakowanie, poszerzone lakowanie)
Próchnica powierzchni zgryzowych zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowi poważny problem ze względu na obecność wąskich szczelin i bruzd. Zalegają w nich bakterie, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Odpowiednie poszerzenie bruzd oraz zalanie ich lakiem zabezpiecza zęby przed próchnicą. Metody te stosuje się u dzieci po wyrżnięciu się pierwszych zębów trzonowych stałych.
- Zabezpieczenie zębów warstwami izolacyjnymi (lakowanie, poszerzone lakowanie)
-
-
Domowa higiena jamy ustnej
-
- Co to jest?
Domowa higiena jamy ustnej polega na regularnym usuwaniu płytki nazębnej przez szczotkowanie i nitkowanie zębów. Jej uzupełnieniem jest stosowanie płukanek zwierających fluor. Należy także pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.
- Co to jest?
-
- Kiedy z tego skorzystać?
Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej to jedna z najważniejszych rzeczy, którą możesz zrobić, aby chronić zęby i dziąsła oraz zadbać o zdrowie jamy ustnej.
- Kiedy z tego skorzystać?
-
- Ważne fakty:
Zaleca się szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz oczyszczanie przestrzeni między zębowych za pomocą nitki dentystycznej lub używanie irygatora. W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej pomagają także płukanki zawierające fluor. Podczas wizyty kontrolnej u stomatologa lub wizyty higienizacyjnej możesz poprosić o dobranie szczoteczki, pasty i innych akcesoriów odpowiednich do Twoich potrzeb.
- Ważne fakty:
-
-
Profesjonalna higienizacja
-
- Co to jest?
Profesjonalne zabiegi higienizacyjne obejmują: usunięcie złogów nazębnych (kamienia nazębnego), wypolerowanie osadów lub usunięcie ich za pomocą zabiegu piaskowania oraz aplikację preparatów fluorowych. To doskonała metoda zapobiegania takim problemom jak próchnica zębów oraz zapalenie dziąseł.
- Co to jest?
-
- Kiedy z tego skorzystać?
Zaleca się, aby kontrolować i oczyszczać zęby w gabinecie najlepiej raz na 6 miesięcy.
- Kiedy z tego skorzystać?
-
- Ważne fakty:
Zdrowie jamy ustnej pozostaje w bezpośrednim związku ze zdrowiem ogólnym. Zapalenia dziąseł i przyzębia (tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w kości), zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, udaru mózgu, chorób sercowo-naczyniowych, przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej, raka trzustki, choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera.
- Ważne fakty:
-
-
Wybielanie zębów
-
- Co to jest?
Wybielanie zębów to metoda całkowicie bezpieczna dla szkliwa i skuteczna, która pozwala na rozjaśnienie zębów oraz usunięcie nieestetycznych przebarwień poprzez utlenienie barwników występujących w zębinie (zębina to główny budulec zęba – twarda tkanka znajdująca się bezpośrednio pod warstwą szkliwa). Dzięki temu zabiegowi zęby zyskują jaśniejszy kolor. Istnieją dwie metody wybielania: (1) wybielanie gabinetowe – często jedno seansowe – z wykorzystaniem żelu wybielającego aktywowanego specjalną lampą oraz (2) wybielanie domowe z użyciem żelu aplikowanego do specjalnych nakładek na zęby (o niższym stężeniu niż stosowany w gabinecie przez lekarza), które pacjent samodzielnie stosuje przez kilkanaście dni w domu.
- Co to jest?
-
- Kiedy z tego skorzystać?
Wybielanie zębów może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, jeśli Twoje zęby są przebarwione lub nie jesteś zadowolony z ich koloru i chcesz rozjaśnić lub poprawić estetykę uśmiechu.
- Kiedy z tego skorzystać?
-
- Ważne fakty:
Procedura wybielania zębów to skuteczna i bezpieczna metoda rozjaśnienia Twoich zębów. Podczas wybielania zębów może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębiny, która ustępuje po zakończeniu procesu wybielania. Twój lekarz poleci Ci dodatkowo preparaty zmniejszające nadwrażliwość w tym okresie.
Efekt wybielania oraz czas potrzebny do osiągnięcia rozjaśnienia zębów może zależeć od rodzaju i nasilenia przebarwień.
Należy pamiętać, że wypełnienia oraz odbudowy protetyczne (np. licówki, korony) nie ulegają wybieleniu. Dlatego też po zabiegu wybielania może być konieczna wymiana wypełnienia na jaśniejsze. Efekt wybielania utrzymuje się nawet do ok. 24 miesięcy i aby podtrzymać jego efekty wskazane jest powtórzenie zabiegu po upływie tego czasu.
- Ważne fakty:
-
- Sylc to w 100% sproszkowane szkło bioaktywne.
Proces piaskowania powierzchni zęba przy pomocy Sylc pozwala na zamknięcie kanalików zębinowych i przynosi natychmiastową ulgę pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość. Zapewnia mineralizację i odbudowę szkliwa.
Zmniejszenie nadwrażliwości zębów podczas:
– spożywania gorących / zimnych napoi i posiłków,
– wybielania,
– profilaktycznego czyszczenia.
Odbudowa zębiny i szkliwa:
– zapewnia mineralizację,
– brak reakcji uczuleniowej na dwuwęglan sodu.
Usuwa przebarwieni:
– podczas czyszczenia i usuwania przebarwień zewnętrznych i osadów,
– podczas czyszczenia wokół aparatów ortodontycznych,
– naturalnie rozjaśnia zęby.
- Sylc to w 100% sproszkowane szkło bioaktywne.
-
-
Higiena i profilaktyka
-
Zajmujemy się leczeniem trudnych przypadków takich jak:
-
- usuwanie złamanych narzędzi,
- udrażnianiem zobliterowanych kanałów,
- opracowaniem zakrzywionych kanałów,
- zamykaniem perforacji, odnajdywaniem dodatkowych kanałów
- usuwaniem wkładów koronowo-korzeniowych.
- leczeniem zmian okołowierzchołkowych
- odbudową protetyczną na zniszczonych zębach leczonych kanałowo
-
Umów wizytę on-line: tutaj
-
-
Wskazania do leczenia endodontycznego:
-
- głęboka próchnica drążąca w kierunku komory miazgi,
- zapalenie miazgi, zgorzel miazgi,
- urazy, złamania zęba,
- patologiczne starcie zębów,
- głęboka kieszonka dziąsłowa,
- głęboki ubytek przyszyjkowy,
- obumarcie zęba pod wpływem innych patologicznych czynników,
- odbudowa protetyczna np. potrzeba wykonania wkładu koronowo-korzeniowego.
Ząb zakwalifikowany do leczenia kanałowego może to być zarówno ząb objawowy – bolący, jak również zainfekowany, niebolący, nieobjawowy.
Ból może być samoistny, pulsujący, bywa, że budzi w środku nocy. Może pojawić się silna nadwrażliwość na zimne lub gorące bodźce (jedzenie, napoje) lub ból podczas nagryzania. Czasem powstaje obrzęk dziąsła wokół zęba lub tworzy się przetoka ropna na dziąśle.
Bardzo często nie ma żadnych objawów bólowych i dopiero podczas doczyszczania ubytku z próchnicy okazuje się, że miazga została już zainfekowna przez bakterie.
Czasem tylko na zdjęciu RTG widoczny jest stan zapalny przy wierzchołku korzenia zęba, który nigdy wcześniej nie bolał. Taka zmiana może doprowadzić do powstania torbieli.
Do leczenia kanałowego ponownego (reendo), kwalifikujemy zęby, które w przeszłości były już leczone. Taka sytuacja występuje w przypadku niedopełnionych kanałów, dodatkowych kanałów, które nie zostały znalezione podczas pierwotnego leczenia, złamanych narzędzi, perforacji kanałów lub komory, zmian przy wierzchołkach.
-
-
Przebieg leczenia endodontycznego
Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe polega na mechanicznym opracowaniu kanałów w celu usunięciu miazgi z komory zęba i jego korzeni, ich dezynfekcji oraz wypełnieniu specjalnym materiałem, najczęściej gutaperką. Kończy się zawsze szczelnym zabezpieczeniu korony klinicznej zęba.
W uproszczeniu przebieg leczenia wygląda następująco:
-
- znieczulenie i założenie koferdamu. Praca w koferdamie podnosi bezpieczeństwo zabiegu.
- otwarcie komory zęba. Polega na usunięciu martwej lub żywej miazgi i przygotowaniu dostępu do kanałów.
- opracowanie kanału lub kanałów. Przy użyciu narzędzi mechanicznych z obfitym płukaniem. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.
- osuszenie kanałów.
- wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Polega na szczelnym zamknięciu światła kanału na całej jego długości, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Najlepszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest ciekła, termoplastyczna gutaperka.
- Odbudowa korony zęba. Prawidłowo przeleczony ząb odbudowuje się materiałami kompozytowymi lub uzupełnieniami protetycznymi.
-
-
Nowoczesne i bezpieczne leczenie endodontyczne
Aby leczenie zakończyło się sukcesem oprócz doświadczenia lekarza endodonty potrzebny jest również odpowiedni sprzęt i narzędzia między innymi:
-
- Nowoczesny mikroskop stomatologiczny,
- Tomografia komputerowa,
- Endometr zapewniające precyzyjny pomiar długości kanału,
- Leczenie kanałowe w koferdamie,
- Używanie zaawansowanych narzędzi do mechanicznego opracowywania,
- Wypełnianie kanałów ciekłą gutaperką.
-
-
Czy przysługuje mi rękojmia z tytułu awarii pracy protetycznej lub utraty wypełnienia?
Tak, w przypadku awarii pracy stomatologicznej, utraty wypełnienia, bólu zęba, którego leczenie zostało rozpoczęte w Przychodni Amodent Pacjent powinien zgłosić się na rejestrację placówki w której był leczony. Pacjent zostanie zapisany na pierwszy wolny termin do lekarza prowadzącego lub jeśli sytuacja będzie wymagała szybkiego działania, to na pierwszy wolny termin do innego lekarza.
-
Czy jeśli zgubiłam paragon, mogę zgłosić się z reklamacją?
Tak, potwierdzeniem realizacji wizyty będzie zawsze dokumentacja medyczna.
-
Czy jeśli nie chcę skorzystać z rękojmi, zostaną zwrócone mi pieniądze?
W przypadku reklamacji należy zgłosić się do lekarza prowadzącego lub innego lekarza w Przychodni Amodent. Pacjentowi nie przysługuje zwrot środków, jeśli nie chce podjąć się dalszego leczenia z tytułu rękojmi w AMODENT.
-
Czy jeśli nie chcę skorzystać z rękojmi i świadczenie medyczne o charakterze „naprawczym” zostało zrealizowane w innej placówki zostaną zwrócone mi pieniądze?
W przypadku reklamacji należy zgłosić się do lekarza prowadzącego lub innego lekarza w Przychodni Amodent. Pacjentowi nie przysługuje zwrot środków, jeśli nie chce podjąć się dalszego leczenia z tytułu rękojmi lub skorzystał z leczenia u innego świadczeniodawcy.
-
Na co i na jak długo dostanę gwarancję?
Gwarancją są objęte wszystkie wyroby medyczne takie jak prace protetyczne lub ortodontyczne przez okres 1 roku. Gwarancja przysługuje tylko tym Pacjentom, którzy stosowali się do zaleceń lekarza i zgłaszali się na wizyty kontrolne. W uzasadnionych przypadkach, kiedy leczenie medyczne jest warunkowe (lekarz poinformował Pacjenta o dużym ryzyku niepowodzenia), gwarancja może zostać skrócona lub w ogóle Pacjentowi nie przysługiwać.
-
Czy w przypadku wizyty gwarancyjnej odbędzie się ona poza kolejnością?
W przypadku wizyty gwarancyjnej należy zgłosić się do lekarza prowadzącego lub innego lekarza w Przychodni Amodent. Pacjent zostanie umówiony na pierwszy wolny termin do lekarza prowadzącego lub innego lekarza. Pacjent nie zostanie przyjęty poza godzinami pracy poradni.
-
Nocna i świąteczna pomoc
Nocna i świąteczna pomoc – kliknij by poznać szczegóły